Niedźwiedź spał sobie smacznie w gawrze, gdy wtem od spodu coś lekko go dźgnęło w łapę. Otworzył jedno oko, ale pomyślał, że chyba mu się coś przyśniło. Już miał je zamknąć, gdy znowu poczuł jak coś go trąca w łapę. Otworzył oboje oczu i podniósł łapę. Zobaczył na dnie jamy jakąś dziurę, z której po chwili wysunął się czarny nos. To ryjący kret dokopał się do niedźwiedziego leża. Dopiero teraz zobaczył, gdzie doprowadził go jego tunel.

– Och najmocniej przepraszam – zapiszczał cichutko. – Nie chciałem pana zbudzić.

– W porządku – mruknął miś. Odwrócił się na drugi bok i ponownie zasnął. Był styczeń i cały las spał przykryty białą pierzyną śniegu. Spały mrówki, dżdżownice, biedronki. W stawie hibernowały żaby i ryby. Inni mieszkańcy lasu poszukiwali jakichś smacznych kąsków, które pozwoliłyby im przetrwać zimę. Przed nimi jeszcze dwa miesiące zimy, a potem las zatętni wiosennym życiem.

 

Nie, tej historii nie przeczytacie w „Roku w  lesie”, ale możecie siąść z książką i swoimi pociechami i opowiedzieć im inną, wspomagając się wymienionym tytułem. Na ilustracjach znajdziemy najróżniejsze zwierzęta, od niedźwiedzi i łosi poczynając, a na mrówkach i mszycach kończąc. Za każdym razem możemy prześledzić losy innych mieszkańców lasu. Na wstępie znajdują się opisy wszystkich bohaterów książeczki, więc nie musimy się obawiać, że nie rozpoznamy jakiegoś zwierzaka. Prócz zwierząt w lesie możemy spotkać też ludzi. Są tam dzieci, które przyszły na spacer i leśniczy, który dba o mieszkańców lasu.

Rok w lesie

„Rok w lesie” to książeczka obrazkowa i jak łatwo się domyśleć przedstawiony jest w niej rok z życia lasu. Począwszy od stycznia, a na grudniu skończywszy. Tytuł dzieli leśne życie na sekwencje regulowane zmianami pór roku oraz dnia i nocy. Niektóre obrazki pokazują nocną aktywność, inne mają wspólny temat np. łączenie się zwierząt w pary, wychowywanie potomstwa.

Książka kończy się labiryntem przez, który możemy poprowadzić wybranych mieszkańców lasu. Poszukują oni swojej drugiej połówki lub czegoś do zjedzenia. Wędrując labiryntem muszą unikać czyhających na nich drapieżców, bo i ten aspekt życia zwierząt jest w książeczce przedstawiony. Relacje łowca – ofiara są jednak pokazane na tyle delikatnie, że jeżeli nie chcemy jeszcze zapoznawać z nimi dziecka możemy łatwo ominąć temat.

Rok w lesie

 

 

 

Całość wydana w dużym formacie, zbliżonym do A4, na kaszerowanych kartach, co już jest standardem w przypadku książek dla najmłodszych pozwalającym przetrwać nie tylko wielokrotne przeglądanie, ale i używanie książki w celach nieczytelniczych.Wydawcą jest Nasza Księgarnia, książka należy do serii tytułów, w której znajduje się również „Rok w mieście”. Książkę możecie kupić tutaj.

Dodaj komentarz