Grudzień to miesiąc prezentów, a jeśli ma się jeszcze w grudniu urodziny, to można popaść w prezentowy przesyt. O tym, co i jak Młody dostał na urodziny następnym razem, a dzisiaj dwie książki, które pojawiły się w bibliotece za sprawą Świętego Mikołaja. Nowych tytułów jest więcej, ale ich recenzje będą się pojawiać stopniowo.

Ale odlot

co robią samolotyPo pierwsze „Opowiem ci mamo, co robią samoloty”, kolejny tytuł z serii „Opowiem ci mamo”. U nas szczególnie dobrze przyjęte zostały samochody, o których już wcześniej pisałem (Co robią samochody) zobaczymy czy maszyny powietrzne też się spodobają. Jak łatwo się domyślić tym razem tematem przewodnim są samoloty, a także helikoptery i balony. Głównym bohaterem jest samolot Wilga, krótkie wierszyki opisują jego perypetie oraz poddają pomysły zabaw z książką. Prócz odszukiwania i liczenia wskazanych elementów znajduje się tam kilka stron stricte zadaniowych. Dzieci muszą odnaleźć różnice lub przelecieć przez labirynt chmur kondensacyjnych.
Książka jest formatu, mniej więcej A4, ma kaszerowane kartki. Całość ładnie zilustrowana przez Artura Nowickiego i opisana przez Marcina Brykczyńskiego. Tytuł bardziej do oglądania niż do czytania, a sposób wydania pozwala zakładać, że nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Książka o samochodach wciąż jest cała i zdrowa, pomimo dość intensywnego korzystania z niej.
Książkę można kupić tutaj.

Dziwni mieszkańcy w bloku

Pan Kuleczka„Pan Kuleczka” to zbiór krótkich, zabawnych historyjek o mieszkańcach pewnego bloku. Tytułowy pan Kuleczka mieszaka wraz z gadającymi psem Pypciem i kaczką Katastrofą oraz niegadającą muchą Bzyk – Bzyk. Ich przygody opisał Wojciech Widłak, a zilustrowała, dodajmy bardzo łanie, Elżbieta Wasiuczyńska. Tekstu jest zdecydowanie więcej niż w poprzednim opisywanym tu tytule, więc bez pomocy kogoś starszego, potrafiącego czytać, raczej się nie obejdzie. Pozycja w sam raz na czytanie do poduszki. W zależności od naszej pociechy przygodami pana Kuleczki i jego przyjaciół możemy zapełnić dwanaście kolejnych wieczorów, albo jeden długi z serii tych „dlaczego ty jeszcze nie śpisz, przytul się do poduszki, gdzie wstajesz, nie, teraz nie będziemy się bawić samochodami”.
Przygody pana Kuleczki można zamówić tutaj.

Co robią samolotyPan Kuleczka

Dodaj komentarz