O japońskich sztukach walki zapewne słyszeliście o sztuce parzenia herbaty również, a czy znana jest wam japońska sztuka robienia porządków?

W ręce wpadała mi właśnie „Magia sprzątania” Marie Kondo, kobiety która poświęciła życie sprzątaniu i chociaż to dla niektórych niewyobrażalne, jest jej z tym dobrze.

balaganpixabayAutorka nie jest jednak zwykłą sprzątaczką, jest trenerką motywacyjną i uczy innych, jak dbać o porządek w ich domach i firmach. „Magia sprzątania” to książka o tym jak sprawić, by w naszym mieszkaniu zagościł porządek. Metoda Marii Kondo jest jednak dość radykalna, trzeba pozbyć się około 1/3 przedmiotów, które nas otaczają. Kluczem, według którego robimy selekcję, jest radość, jaką odczuwamy biorąc daną rzecz do ręki. Jeśli pozbędziemy się wszystkiego co nam jest obojętne i od dawna nieużywane zaczną otaczać nas tylko rzeczy, które lubimy.

Do zastosowania tej metody trzeba jednak dojrzeć. My z żoną stwierdziliśmy, że jeszcze nie jesteśmy gotowi do zastosowania wszystkich pomysłów autorki. O ile pozbycie się ubrań, których od dawna nie nosimy jest łatwe, to pozbycie się książek wymaga już większego wysiłku.

Po ubraniach i książkach do worków powinny trafić kolejne przedmioty i nim się obejrzymy mamy w mieszkaniu sporo miejsca czekającego na nowe szpargały. I tu właśnie wkraczamy w drugą fazę metody, czyli utrzymanie porządku i niezagracanie mieszkania. Wszystkie nowe rzeczy, które trafiają w nasze ręce poddajemy tej samej selekcji. Sprawia radość zostaje, nie sprawia pozbywamy się.

Dlaczego na blogu parentingowym pojawia się recenzja książki o sprzątaniu? Otóż jest w niej również rozdział poświęcony nauce dzieci porządków. Z doświadczeń autorki wynika, że dobrze zaaranżowana przestrzeń sama skłania do utrzymywania porządku nawet trzyletnie dzieci. To oczywiście nie oznacza, że maluch przestanie bałaganić, ale będzie potrafił po sobie posprzątać.

Za jakieś półtora roku postaramy się sprawdzić jak teoria sprawdza się w działaniu.

 

Metody opisane w „Magii sprzątania” z pewnością nie przypadną do serca wszystkim tym, którzy lubią zbierać i chomikować rzeczy, ale jeśli nie masz nawyku kolekcjonowania wszystkiego, co popadnie lub chcesz takie nawyki zmienić, to polecam sięgnąć po to wydawnictwo. Książkę można kupić tutaj

 

magiasprzatania„Magia sprzątania – Japońska sztuka porządkowania i organizacji”

Marie Kondo

Wydawnictwo Muza S.A.

ISBN 978-83-7758-982-3, 2015 r.

 

P.S.

Zdjęcie bałaganu z serwisu Pixabay.com.