Dzisiaj wpis o książkach dla młodzieży Jørna Liera Horsta, „Serii CLUE” wydanej przez wydawnictwo Smak Słowa.

Mam też dla Was konkurs, w którym można wygrać recenzowane książki. Zapraszam do lektury (wpisu i książek).

„Zagadka salamandry” i „Zagadka Zegara Maltańskiego”

Należę do tej statystycznej mniejszości, która lubi czytać książki, przypadłość ta objawiła się u mnie już w latach młodzieńczych. Wśród moich ulubionych autorów byli między innymi Bahdaj, Niziurski i Nienadzki. Niektóre z ich książek wciąż mam na półce i może przeczyta je kiedyś mój syn. Nie wiem tylko na ile będą one dla niego zrozumiałe. Już w latach osiemdziesiątych opisywały odległą, z punktu widzenia nastolatka, przeszłość, a przecież dzisiaj różnice są jeszcze bardziej widoczne. Pamiętam taką scenę z ekranizacji „Podróży za jeden uśmiech”: Duduś wyjmuje zaadresowaną do siebie kopertę z przyklejonymi znaczkami, na co mocno zdziwiony Poldek mówi „może jeszcze telefon bez drutu masz w kieszeni”. Kto dzisiaj nie ma telefonu bez drutu w kieszeni? Na ile więc sensacyjne przygody Marka Piegusa i Pana Samochodzika będą interesować kolejne pokolenie? Czas pokarze?

Realia zmieniły się bardzo, ale zainteresowania czytelnicze wciąż są podobne, wciąż jest spore grono młodych miłośników powieści kryminalno – przygodowych. Od pewnego czasu mamy również modę na autorów skandynawskich. Moda ta dotyczy nie tylko książek dla dorosłych, ale również literatury młodzieżowej. Niedawno na półki księgarń trafiły dwa tytuły serii CLUE, norweskiego pisarza Jørna Liera Horsta. Książki tego autora mogli już poznać dorośli czytelnicy, teraz przyszła kolej na tytuły dla młodzieży.

mapaClue oznacza zagadkę, a jednocześnie są to inicjały grupy bohaterów tropiących zagadki – trójki dzieci i psa. Miejscem akcji jest norweskie wybrzeże, Zatoka Okrętów, nad którą stoi pensjonat „Perła”. Jego właścicielem jest ojciec Cecilii, jednej z bohaterek serii. W prowadzeniu hotelu pomaga mu matka Leo, drugiego z członków grupy CLUE. Wraz z nimi zagadki stara się rozwiązać Une i jej pies Egon. Akcja „Zagadki salamandry” rozpoczyna się w momencie gdy Ceciliia odnajduje na plaży ciało mężczyzny z dziwnym tatuażem. W pensjonacie zaczynają pojawiać się tajemniczy goście, a atmosfera robi się coraz bardziej zagadkowa. Trójka przyjaciół postanawia rozwikłać sprawę.

W „Zagadce Zegara Maltańskiego” trafiamy znowu nad Zatokę Okrętów, gdzie trójka bohaterów ( i ich pies) natyka się na trop kolejnej tajemniczej sprawy. Jakby tego było mało Cecillia odnajduje pamiętnik swojej matki, z którego wynika, że jej śmierć w wodach zatoki mogła nie być wypadkiem.

Dla młodego czytelnika lubiącego powieści kryminalno – przygodowe „Zagadka salamandry” i „Zagadka Zegara Maltańskiego” będą ciekawymi historiami z wartką akcją. Rodzice nie muszą się obawiać, że w ręce ich dzieci trafi tytuł pełen przemocy, w książce brak jest opisów brutalnych scen. Horst pamięta dla jakiego czytelnika tworzy i nie przekracza ogólnie przyjętych norm obyczajowych.

Tych z Was, którzy chcieliby poznać opinię Młodego muszę rozczarować. Dla niego wciąż atrakcyjniejsze są książki z większa ilością ilustracji niż tekstu (nie mam tu na myśli komiksów). „Tajemnica salamandry” i „Tajemnica Zegara Maltańskiego” będą oczekiwać na swoją kolej obok Bahdaja, Niziurskiego i Nienadziego. Za jakieś 8 – 10 lat może podzieli się swoimi wrażeniami po lekturze.

KONKURS

Co należy zrobić:

Należy napisać w komentarzach poniżej lub przesłać na adres pawel@tatosteron.pl odpowiedź na pytanie:

Jjaki gadżet i dlaczego właśnie taki jest potrzebny młodemu detektywowi do prowadzenia śledztwa?

Co można zrobić:

Można polubić fanpage tatosteron.pl na Facebooku i udostępnić konkurs znajomym, ale nie jest to warunek konieczny do wzięcia udziału w naszej zabawie.

Do kiedy należy wysłać odpowiedź:

Termin nadsyłania odpowiedzi mija o północy 27 listopada 2015 r.

Jak wyłoniony zostanie zwycięzca:

Jury złożone z mojej szanownej osoby wybierze dwie najciekawsze odpowiedzi.

Co można wygrać:

Nagrodzone zostaną dwie osoby, każda otrzyma jedną z recenzowanych książek.

Kiedy będą podane wyniki:

W ciągu tygodnia od zakończenia konkursu zwrócę się do zwycięzców o podanie adresów na jakie należy wysłać nagrody. Brak odpowiedzi z ich strony w ciągu tygodnia uznany zostanie za rezygnację z nagrody. W takim wypadku mogę przesłać ja kolejnemu wybranemu uczestnikowi lub dołączyć do puli nagród kolejnego konkursu.

Fundatorem nagród jest wydawnictwo Smak Słowa.

zagadka_zegara_mala-1zagadka_salamandry_mala-1

Tytuły: „Zagadka salamandry”, „Zagadka Zegara Maltańskiego”

Autor: Jørn Lier Horst

Wydawca: Smak Słowa

2 thoughts on “Książki dla nastolatków i konkurs”

 1. Każdy młody detektyw mieć musi
  Sherlockową dociekliwość w duszy
  A z gadżetów wystarczy lupa
  Bo z nią się nie ukryje nawet z muchą zupa
  Dodatkowa lupa daje styl detektywa i mnóstwo zabawy
  I daje możliwość rozwiązania każdej sprawy

  89supermaster@gmail.com

Dodaj komentarz